Загрузка. Пожалуйста, подождите...
Новости

В ХОДА обговорили проблемні питання впровадження енергоефективних технологій

Размещено: 21 октября 2015 12:37Категория: Наши новостиРазместил: Alexandra NaumovaПросмотров: 616

116 жовтня в Херсонській обласній державній адміністрації відбувся Круглий стіл «Проблемні питання впровадження енергоефективних технологій». У заході взяли участь представники структурних підрозділів Херсонської обласної державної адміністрації (ХОДА), представники громадських організацій «Всеукраїнський центр розвитку демократії», «Херсонський обласний центр енергоефективності та екології», приватних підприємств «Херсонський регіональний центр з інвестицій та розвитку», «Теплоснаб», ТОВ «Регіональна енергосервісна компанія», «ХЕРСОНГОРСТРОЙ», «Атмосфера», науковці з Херсонської філії Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

 

Розпочалося засідання з доповіді Олександри Лянної, завідуючої сектору енергоефективності управління систем життєзабезпечення та паливно-енергетичного комплексу Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОДА. Вона розповіла про стан впровадження проектів з підвищення енергоефективності та розвитку відновлюваної енергетики на території Херсонської області.

 

Гінжул Юрій, експерт галузі у сфері підвищення енергоефективності та розвитку відновлюваної енергетики, розповів, що вже 11 об’єктів бюджетної сфери охоплені системою управління споживанням енергетичних ресурсів (енергоменеджмент). Всього за два тижні роботи системи є реальні результати. Особливо система енергоменеджменту ефективна у типових будівлях. Уявіть собі ситуацію: дві абсолютно однакові школи, але споживання енергоресурсів однієї вдвічі перевищує споживання іншої, і тут виникає питання – у зв’язку з чим? Зразу стає зрозумілим, що неефективно використовують ресурси. За допомогою системи енергоменеджменту моментально можна визначити найбільш проблемні будівлі, до яких і потрібно в першу чергу підтягувати інвестиції. В обласному бюджеті вже виділені кошти для проведення термомодернізації муніципальних будівель. На допомогу бюджетним коштам також планується залучити і грантові ресурси.

 

Вже до кінця цього року планується розпочати 3 проекти по заміні системи опалення. ХОДА вже затверджено Концепцію програми підвищення енергоефективності та розвитку відновлюваної енергетики в Херсонській області. Планується проведення Енергетичної паспортизації будівель Херсонської області. Одним словом, Херсонська область почала активно розвиватися в напрямку енергоефективності і, що особливо радує, значно підвищився рівень комунікації між владою та громадськістю у цьому напрямку.

 

2 На початку свого виступу Федір Барулін, голова правління Херсонської громадської організації «Регіональна рада підприємців» (ХОГО «РРП»), похвалив співробітників ХОДА за початок розгортання системи енергоменеджменту на об’єктах бюджетної сфери. Адже саме ХОГО «РРП» на протязі останніх років пропагувала цю систему і приймала участь у підготовці проектів Концепції та Рішень обласної ради.

 

Він ознайомив присутніх з Проектом «Впровадження економічно-доцільної моделі сталого енергетичного розвитку теплопостачання на прикладі теплового району міста Гола Пристань», що фінансується Європейським Союзом та Голопристанською міською радою. Заходи Проекту зосереджені на тепловому районі до якого входять школа №1, дитячий садок №1 та спільна котельня, яку планується перевести на біопаливо. 

 

Крім того, він акцентував увагу учасників на основних проблемах, що виникають в процесі реалізації проектів з енергоефективності.

 

«Важливо всім нам знати потенційні проблеми, аби не наступати на одні і ті ж самі граблі. І обмін досвідом з колегами дуже важливий.»

Федір Барулін

 

Вже на сьогоднішньому, підготовчому, етапі Проекту виявлено ряд проблем.

 

По-перше. При детальному вивченні ситуації енергоаудиторами виявилося, що будівля Голопристанської школи  №1 була збудована в різні часи і знаходиться у незадовільному стані. Частина коробки будівлі стягнута металевими стяжками, оскільки просто тріщала по швах. Перед початком проведення робіт з термомодернізації було прийняте дуже правильне рішення – провести експертизу стану конструкцій та інженерно-геологічні вишукування. Було виявлено, що нова частина школи побудована фактично на ямі, каналізаційна система теж у незадовільному стані і постійно підтікає. На робочій зустрічі з обговорення можливих енергоефективних заходів у школі №1, було прийнято рішення про реконструкцію каналізаційної системи. Також були встановлені маячки для визначення характеру і стадії деформації будівлі, у випадку якщо до початку робіт з термомодернізації буде виявлено, що будівля продовжує просідати – потрібно буде приймати додаткові заходи.

 

По-друге. Команда проекту зіткнулася з не менш важливою проблемою – відсутністю кваліфікованих кадрів у будівельній сфері. Пошук проектантів зайняв чимало часу. Ні в Херсоні, ні в області, ні навіть у південному регіоні не знайшлося спеціалістів, які мають європейський досвід. Аж у Чернігові, за порадами колег із GIZ та USAID, знайшлась проектна організація «ЕСКО Енерго Інвест», що відповідала усім необхідним вимогам. Також постає велика проблема з пошуком будівельних бригад, які будуть безпосередньо проводити роботи з утеплення. В Україні відсутня платформа для масового проведення термомодернізації житлового та соціального сектору. Будівельники у нас звичайно є, та ми всі прекрасно знаємо, що можемо отримати в результаті. Як варіант вирішення цієї проблеми Феді Барулін запропонував створення Центру підвищення кваліфікації будівельників. Подібні центри дозволять випускати на трудовий ринок по-справжньому кваліфікованих будівельників, які будуть виконувати свою роботу не тільки у відповідності до наших стандартів, а й до європейських.

 

3По-третє. Необхідно реалізувати «пілотні» проекти з термомодернізації житлових будинків ОСББ за співфінансування мешканців, міського бюджету, обласного бюджету, державного бюджету, субсидій малозабезпеченим та кредитних ресурсів. Найперше, на що потрібно звернути увагу – це фінансові механізми та законодавчі аспекти. Без цього масову термомодернізація житлових будинків починати не можна.

 

Так вже склалось, що співвласники ОСББ та мешканці, у більшій своїй масі не можуть самостійно фінансувати проведення енергоефективних заходів. Уряд, розуміючи неспроможність мешканців взяти все фінансове навантаження впровадження енергоефективних заходів, створює відповідні державні програми. На сьогоднішній день в Україні ефективно функціонує державна підтримка енергоефективності, що передбачає компенсацію до 30% тіла кредиту на «негазові» котли та придбання енергозберігаючого обладнання (матеріалів). ХОДА, скориставшись досвідом Львова, запроваджує компенсацію ще частини тіла кредиту. Але, поки що, все це – тільки фінансування незначних інвестицій з короткими термінами окупності.

 

Ефективні вирішення проблем гарячого водопостачання у багатоквартирних будинках запропонував Юрій Головач, керівник відділу монтажу і сервісу геліосистем ТОВ «Атмосфера». Він ознайомив присутніх з принципами роботи сонячних геліоколекторів та продемонстрував вже реалізовані проекти у багатоквартирних будинках. Звичайно, початкові інвестиції дуже великі, декому вони здаються неосяжними. Та, за підтримки держави, спільними зусиллями, абсолютно реально отримувати безпечну, не шкідливу та зовсім безкоштовну енергію від сонця.

 

4Ще одним новаторством у сфері енергоефективного будівництва поділилися з присутніми Валерій Сіроштан, заступник директора ТОВ «ТЕПЛОСНАБ» та Олег Степанський, архітектор і дизайнер ТОВ «ТЕПЛОСНАБ». На Круглий стіл вони привезли з собою макети будинків з пінопласту. Виглядають вони трохи чудернацьки, та, за словами експертів, це нове слово у будівництві. Будинок володіє високими екологічними якостями, не горить, не промокає, міцний та будується без краплі металу, що дуже позитивно впливає на ауру людини. Ви можете обрати будь-яку форму будинку, навіть у вигляді лежачої собачки, як сказав Олег Степанський.  І, певно, основна його перевага – він в рази дешевший ніж традиційний будинок, усього 200 – 220 доларів за м. кв.  Але завжди є одне але,  до таких будинків не можна підвести газове забезпечення.

 

На сьогоднішній день існує маса варіантів як відмовитися від традиційних джерел палива, адже вони не тільки спустошують наші гаманці, а й безповоротно руйнують нашу планету. Не будьте співучасниками цього злочину, переходьте не відновлювальні джерела енергії!

 

 

 

Ірина Яремко,

прес-секретар ХОГО «Регіональна рада підприємців»

Комментарии посетителей
Информация!

Информация!

Комментариев пока никто не писал.
Логин:
Пароль:
Регистрация | Забыли пароль?

Календарь

Январь 2018

Год назадГод вперед
ПнВтСрЧтПтСбВс
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Новостей за этот период нет